تبلیغات
وب سایتی مثل هیچ کجا . بهترین ها و جدید ترین ها و زیبا ترین ها - گفتگو با قوی‌ترین مرد جهان - بهداد سلیمی
پنجشنبه 10 آذر 1390  01:24 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: علیرضا

بهداد سلیمی

یك دهه پیش بود كه وزنه‌برداری ایران، چهره شاخصی به این رشته در دنیا معرفی كرد كه نام او را «هركول» گذاشتند... «حسین رضازاده» جوان اردبیلی كه در طول یك دهه حضور در مسابقات المپیك و جهان، دو مدال طلای سنگین وزن المپیك به سال‌های 2000 سیدنی و 2004 آتن را از آن خود كرد و هر سال قهرمان جهان شد و ركورد یك ضرب، دو ضرب و مجموع جهان را به خود اختصاص داد، در طی این سال‌ها خیلی‌ها از جمله وزنه‌برداران روسی و چینی می‌خواستند ركورد او را بشكنند، اما نشد كه نشد... تا این‌كه یك ایرانی دیگر، اما این‌بار از دیار مازندران توانست ركورد یك ضرب 213 كیلوگرمی رضازاده را شكسته و یك كیلوگرم افزایش بدهد، او در دسته سنگین وزن مسابقات جهانی فرانسه سه طلای یك ضرب، دو ضرب و مجموع را به دست آورد و جالب این‌كه نفر دوم سنگین وزن هم از ایران بود، سجاد انوشیروانی كه دوم شد... نام این جوان كه همه او را می‌شناسید و باید از او به عنوان شیر مازندران یاد كرد، «بهداد سلیمی» است بچه قائمشهر...

با این جوان 22 ساله ایرانی بیشتر آشنا شوید... پس از خداحافظی «حسین رضازاده» از مسابقات وزنه‌برداری خیلی از قوی‌ترین مردان در دیگر كشورهای مختلف دنیا نفس راحتی كشیدند با این خیال كه «حالا حالاها از ایران كسی پیدا نمی‌شود.» اما زهی خیال باطل كه بهداد آمد و حالا قوی‌ترین مرد جهان است... پیش از مطالعه متن ذیل، كارنامه ورزشی او را مرور كنید.

مدال برنز جهان در سال 2008، مدال طلای آسیا در سال 2009، مدال طلای باشگاههای آسیا در سال‌های 2000، مدال طلای جوانان جهان در سال 2009، مدال نقره جام باشگاههای آسیا در سال 2008، مدال طلای جهان در سال 2010(آنـتالیا) و 2011 پاریس كه منجر به ركوردزنی جهانی او در یك ضرب هم شد...

22 ساله قائمشهری

او خود را این‌گونه معرفی می‌كند: هفدهم آذرماه سال 1368 در قائم‌شهر به دنیا آمدم. یك خواهر و یك برادر بزرگ‌تر از خود دارم و فرزند آخر خانواده‌ام هستم، پدر و مادرم ورزشی نبودند، اما من با توجه به اندامم، عاشق ورزش بودم، سابقه ورزشی 8 ساله دارم و از 14 سالگی به این رشته رو آوردم و اولین مربی‌ام هم «قاسم غزالیان» بود. نخستین عنوانم را در سال 85 به دست آوردم و در مسابقات آموزشگاه‌های كشور قهرمان شدم. در ضمن دانشجوی رشته تربیت بدنی دانشگاه قائم‌شهر هم هستم... (گفتنی است آقا بهداد سلیمی در تعطیلات نوروز 90 به جرگه متاهلین پیوست)

شروع با ژیمناستیك

قوی‌ترین مرد جهان می‌گوید: شروع ورزش من با ژیمناستیك بود، مدتی را هم به باشگاه كشتی رفتم، اما بعد متوجه شدم علاقه‌ام به وزنه‌برداری بیشتر است، این شد كه به این رشته روی آوردم، البته وزنه‌بردار شدنم هم كاملا اتفاقی بود، یك روز یكی از دوستانم كه به باشگاه وزنه‌برداری می‌رفت، به من گفت تو فیزیك بسیار مناسبی برای رشته وزنه‌برداری داری، من هم با توجه به این كه افتخارآفرینی‌های رضازاده را بارها دیده بودم و دوست داشتم یك روز مثل او شوم، از پیشنهاد دوستم استقبال كردم و همراه او به باشگاه وزنه‌برداری نامجوی شهر قائم‌شهر رفتم، این شروع حضور من در دنیای وزنه‌برداری بود...

به فوتبال علاقه‌ای ندارم

هیچ علاقه‌ای به فوتبال ندارم و پیگیر نتایج هم نیستم، البته این بدان معنا نیست كه از فوتبال متنفرم... من دوستای فوتبالی زیادی دارم و تیم مورد علاقه‌ام هم نساجی قائم‌شهر است، در میان تیم‌های خارجی بازی بارسلونا را بیشتر از دیگر تیم‌ها دوست دارم. به خصوص لیونل مسی كه در اوج می‌باشد.زحمات مربیان من

مربیانم خیلی برای من زحمت كشیده‌اند. جا دارد از آقای غزالیان كه سرمایه‌گذاری اولیه را روی من انجام دادند تشكر كنم. حاج حسین رضازاده، آقای توكلی و آقای باقری خیلی به من كمك كردند. به خصوص آقای باقری كه شبانه‌روز برای من زحمت كشیدند. از همه آنها تشكر می‌كنم و امیدوارم لایق آن باشم و بتوانم باز افتخارآفرینی کنم.

همسر بهداد: به قدرتش شكی نداشتم

همسر بهداد سلیمی می‌گوید: من شب اول كه بهداد مسابقه داشت پای گیرنده تلویزیون خیلی استرس داشتم؛ البته به قدرت بهداد شكی نداشتم ولی چون سرماخوردگی قبل از مسابقه باعث شده بود كمی ضعیف بشود خیلی نگران بودم. اولین بار كه وزنه را بلند كرد آنقدر استرس داشتم كه یك لحظه فكر كردم وزنه را انداخته، خیلی ترسیده بودم اما وقتی وزنه را بالای سر برد خیلی خوشحال شدم. من در آن لحظه خانه مادرشوهرم بودم، كه صدای تشویق و سوت و كف از خانه بلند شد.

جالب است بدانید من شب قبل از مسابقه از او خواستم كه ركورد جهانی را بزند كه خوشبختانه این اتفاق افتاد. در حقیقت بهداد به عشق من وزنه 214 كیلویی را زد(باخنده).

2 روز استرس داشتم

دو روز قبل از مسابقات استرس بدی داشتم. چون می‌دانستم این مسابقات به صورت زنده پخش می‌شود و به این فكر بودم كه الان ملت عزیز ایران و خانواده‌ام پای گیرنده‌ها هستند و اگر خدای ناكرده نتوانم وزنه را بالای سرم ببرم، پیش مردم رو سیاه و شرمنده می‌شوم و باید جوابگوی آنان باشم. به همین خاطر دچار استرس شدیدی شده بودم. شب قبل ازمسابقه به خاطر استرس 5 صبح خوابم برد و شب بعد مسابقه هم از خوشحالی نتوانستم بخوابم!

تماشاگران ایرانی كه در كشور فرانسه بودند سنگ تمام گذاشتند و خیلی ما را تشویق كردند. در ایران هم در فرودگاه علاقه‌مندان زیادی به استقبال ما آمده بودند. در مازندران هم مردم به من لطف كردند و جمعیتی حدود 5000 نفر آمده بودند كه برای من باعث افتخار است. جا دارد از استاندار مازندران كه به استقبال من آمده بود، تشكر كنم. من اصلا توقع نداشتم، واقعا من را غافلگیر كردند...

رو سفیدی جلوی همسر

بعد از مسابقه اولین كسی كه به من زنگ زد همسرم بود. هر چقدر از همسرم بگویم كم گفته‌ام. او به خاطر این‌كه یك روزی این مدال را بر گردن من ببیند دوری من را تحمل كرد كه به نظرم ایثار كردند و این ركوردشكنی‌ها را مدیون همسرم می‌دانم و این ركورد زدن‌ها خواسته همسرم بود، خدا را شكر جلوی همسرم رو سفید شدم.

به او افتخار می‌كنم

خیلی خوشحالم و برایم افتخار است كه همسر بهداد هستم. همیشه گفته‌ام كه بهداد خیلی مهربان است. بهداد مردی بسیار مهربان و دل‌ نازك است. شاید از من هم دل‌نازك‌تر باشد. در واقع بهترین خصوصیت اخلاقی بهداد «مهربانی» اوست. با این‌كه ما در دوران عقد به سر می‌بریم و هنوز وارد زندگی مشترك نشده‌ایم اما هر موقع به منزل ما می‌آید، نمی‌گذارد من كار كنم و خودش دست به كار می‌شود و اصلا كار خانه را سخت نمی‌داند.

حاج حسین حامی من بود

عكس‌العمل آقای رضازاده نسبت به این‌كه ركورد او را زدم خیلی خوب بود. او اولین كسی بود كه به من تبریك گفت و بارها من را كه در تمرینات ركورد او را زده بودم حمایت كرد. آقای رضازاده چه در تمرینات و چه در مسابقات همواره حامی من بوده‌اند. در فدراسیون هم حاج حسین خیلی به ما كمك كردند و من فكر می‌كنم اگر حسین رضازاده در فدراسیون نبودند، مشكلات زیادی برای‌مان به وجود می‌آمد. چون واقعا برای فدراسیون زحمت می‌كشند. ولی انتظار ما از مسئولان این است كه به نیازهای ما بیشتر اهمیت بدهند، یكسری ورزش‌ها هست كه واقعا برای آنها سرمایه‌گذاری زیادی می‌شود و بیش از حد مورد توجه است. به نظر من اولویت در هر ورزشی؛ سقف آن است و سقف هر ورزشی المپیك است. رشته‌ای كه رسیدن به المپیك برای آن افتخار است و انتظار مدال در آن می‌رود باید حمایت بیشتری بشود، من هم به نوبه خودم سعی می‌كنم در تمرینات ركورد بیشتری بزنم تا با خیال راحت‌تری وارد مسابقات المپیك بشوم.

فكر نمی‌كردم روزی قهرمان شوم

از همان دوران بچگی نسبت به همسن و سالانم احساس بزرگی می‌كردم و یك جورایی از سنم بیشتر می‌فهمیدم. از چهار سالگی ورزش ژیمناستیك را آغاز كردم و بعد از آن به ورزش‌های مختلفی از جمله وزنه‌برداری پرداختم. اوایل كه به سراغ این رشته آمدم، به فكر این بودم كه سه ماه تابستان وقتم را پر كنم ولی كم‌كم به این رشته علاقه‌مند شدم. اصلا فكر نمی‌كردم روزی قهرمان وزنه‌برداری جهان شوم. از همان بچگی حسین رضازاده را خیلی دوست داشتم و آرزو می‌كردم مثل او بشوم كه به این جایگاه رسیدم.

از لابه‌لای حرف‌های همسر بهداد

خانم نصرتی همسر بهداد می‌گوید:

بهداد وقتی وزنه را بالای سر برد و به زمین انداخت، دیگر نتوانستم بغضم را نگه دارم.

بهداد در قائمشهر زندگی می‌كند و با برادرم كه او هم وزنه‌بردار است در اردوی تیم ملی آشنا شد، بعد از بازی‌های شهریور سال گذشته در آنتالیای تركیه، چند بار به منزلمان در بابلسر آمدند و بعد هم خواستگاری... وقتی بهداد به خواستگاری من آمد چون با برادرم دوست بود، از برادرم خیلی خجالت می‌كشید و روز خواستگاری وقتی نگاهش به برادرم می‌افتاد از خجالت قرمز می‌شد.

زمانی كه می‌خواستیم ازدواج كنیم، او از من پرسید می‌توانی دوری از یكدیگر و سختی‌های زندگی را تحمل كنی كه من هم قبول كردم...

قول می‌دهم بهداد در المپیك ركورد دو ضرب را هم بشكند.

در دل بهداد هیچ چیز نیست. مهربانی‌اش مثل یك بچه 2 ساله است...

درباره این زوج مازندرانی

آیدین نصرتی برادر «آلما» در اردوی تیم ملی از دوستان نزدیك بهداد بود.

آلما می‌گوید: بهداد را بخاطر شهرت انتخاب نکردم.

همسر بهداد، قایقرانی را به شكل حرفه‌ای ادامه می‌داد تا این‌كه آسیب دید.

آنها دوم فروردین‌ماه سال 90 بر سر سفره عقد نشسته‌اند و احتمالا مراسم ازدواج‌شان پس از المپیك لندن برگزار خواهد شد.

4 ماه اخیر بهداد دائما در اردو بود و ما با هم فقط تلفنی حرف می‌زدیم، این دوری هر چند تلخ بود، اما هر دو یك هدف داریم، رسیدن به قهرمانی در المپیك لندن...

شب قبل از مسابقه به من قول داد كه ركوردشكنی می‌كند.

از او بیشتر بدانیم

بهداد سلیمی می‌گوید: ادامه تحصیل در كنار ورزش برای رشد و ترقی علمی او بسیار مهم است.

می‌گوید: تمام سعی خودم را می‌كنم كه در درس و علم هم مانند ورزش به سقف برسم و درجات علمی را یكی پس از دیگری طی كنم.

نام‌خانوادگی كامل او سلیمی‌گرد آسیایی است.

بهداد در مورد ماه محرم می‌گوید: «امام حسین(ع) مردی بود كه برای نجات اسلام از جان خانواده خود كه باارزش‌ترین سرمایه هر انسانی است، گذشت...»

   


نظرات()  
Where is the Achilles heel?
جمعه 30 تیر 1396 01:41 ق.ظ
I was able to find good advice from your blog posts.
http://janicekarolyn.blog.fc2.com
چهارشنبه 3 خرداد 1396 08:51 ب.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I
find this topic to be really something which I think I would never
understand. It seems too complicated and very broad for me.

I'm looking forward for your next post, I'll try to get the
hang of it!
manicure
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 05:45 ق.ظ
What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious know-how concerning unexpected feelings.
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 10:18 ب.ظ
Hi there everybody, here every one is sharing
such experience, thus it's pleasant to read this web site, and I used to visit this weblog all the time.
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 02:08 ب.ظ
We absolutely love your blog and find most of your post's to be what precisely
I'm looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs?
I wouldn't mind producing a post or elaborating on many of
the subjects you write with regards to here. Again, awesome web log!
alireza
یکشنبه 23 بهمن 1390 09:14 ب.ظ
پنج شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۶۱ برابر است با Thursday, August 26, 1982
سال ۱۳۶۱ کبیسه نیست.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

وب سایتی مثل هیچ کجا . بهترین ها و جدید ترین ها و زیبا ترین ها

بهترین ها و جدید ترین ها و زیبا ترین ها