سه شنبه 5 آذر 1387  06:13 ب.ظ    ویرایش: چهارشنبه 6 آذر 1387 03:52 ب.ظ
توسط: علیرضا

 

صدایش را كه از پشت تلفن می‌‌شنوی، باورت نمی‌‌شود كه این فرد، همان بازیگر مجموعه یوسف پیامبر(ع) است، چه برسد كه او را از نزدیك ببینی، باوركردنش كمی مشكل است، مصطفی زمانی همان «یوزارسیف» سریال یوسف پیامبر(ع)، پسر با استعداد سینمای ایران، كارشناس مدیریت صنعتی است.

او اصلیتی شمالی دارد، در واقع او پسر دریا است. وی در 30 خردادماه سال 1361 به دنیا آمده و با بازی در این مجموعه نشان داده كه از استعداد بالایی در بازیگری برخوردار است. او در خانواده‌ای به دنیا آمده كه پنج فرزند دارد، چهار پسر و یك دختر و مصطفی فرزند سوم خانواده است. از كودكی به بازیگری علاقه وافری داشت و از كوچكترین فرصتی استفاده می‌كرد تا فیلم ببیند.

«از آنجا كه در شهرستان برایم امكان بازیگری نبود، به هیچ عنوان به آن فكر نمی‌كردم تا اینكه دانشگاه قبول شدم، آنجا بود كه سعی كردم به تئاتر دانشجویی راه پیدا كنم و خودم را نشان دهم تا در نهایت یك قدم به بازیگری نزدیك‌تر شوم.»

روزها گذشت و گذشت، تا اینكه یكی از بهترین فرصت‌های زندگی نصیب مصطفی شد، البته به همین راحتی هم نبود كه او سر از این مجموعه تاریخی در آورد...

یكی از دوستان مصطفی كه می‌دانست او علاقه زیادی به بازیگری دارد، در روزنامه‌های كثیرالانتشار خوانده بود كه برای نقش حضرت یوسف(ع) به دنبال بازیگر هستند، و او را تشویق كرد كه برود تست بدهد، اما «مصطفی زمانی» به هیچ عنوان فكر نمی‌كرد كه در این تست پذیرفته شود، و به دوستش گفت: «نمی‌روم، آنها به دنبال بازیگری با مشخصات ظاهری من نیستند». اما دوستش پافشاری كرد و عكس او را به كارگردان این پروژه فرج‌ا... سلحشور نشان داد، سلحشور هم از چهره «زمانی» خوشش آمد و گفت: «بگو، بیاید تست بدهد»... و این شد كه زمانی خود را به سلحشور معرفی كرد. یك جوان چشم آبی كه هیچ سابقه بازیگری نداشت، اما تا دلتان بخواهد استعداد داشت.رفت و تست داد، با اینكه به نظر خودش خوب تست داد، اما آنجا متوجه شد كه خیلی‌ها برای تست دادن، رفته‌اند، ولی از تعداد آنان خبر نداشت... بیست روزی گذشت، با او تماس گرفتند و گفتند در تست‌های اولیه قبول شدی، وقتی كه خود را به گروه معرفی كرد، متوجه شد كه برای نقش حضرت یوسف(ع)، سه هزار نفر شركت كرده بودند!همان زمان چند بازیگر شناخته شده، كاندیدای حضور در این نقش بودند، اما كارگردان تصمیم گرفت كه از بازیگری استفاده كند تا چهره‌اش برای بینندگان شناخته شده نباشد و پیش زمینه‌ای از بازی‌های قبلی او نداشته باشند، به عبارتی، چهره‌اش، تازگی داشته باشد.

وقتی كه مصطفی برای این نقش انتخاب شد، حال باید مطالعه می‌كرد، پس به مطالعه كتاب‌های تاریخی در مورد حضرت یوسف(ع)، پرداخت، ضمن اینكه متن‌های قسمت‌هایی از سریال هم در اختیارش گذاشته شد، تا به مطالعه آنان بپردازد. ضمن اینكه كمك‌های كارگردان سریال، هم باعث شده بود تا «زمانی» از لحاظ روحی، اعتماد به نفس لازم را به دست آورد... چند تست دیگر از او گرفته شد تا اینكه وی بازیگر نقش اول این مجموعه تاریخی شد.

   

می‌گوید: «شش ماه فرصت داشتم كه خودم را آماده می‌كردم، پس به كلاس‌های فشرده بازیگری، سواركاری و بدنسازی رفتم و زیرنظر اساتید فن، آموزش دیدم.» در همان هنگام شنیده می‌شد كه قرار است یك بازیگر خارجی به جای این نقش بازی كند، اما زمانی از لحاظ روحی كاملا آماده بود، از طرفی سلحشور به او اعتماد كرد و پاسخ این اعتماد را هم گرفت.

اولین روز فیلمبرداری را به خوبی به یاد دارم: «ساعت حوالی 11 صبح بود، هشتم بهمن‌ماه سال 1383» سلحشور به من گفته بود، دو هفته فرصت داری، اگر متوجه شدم كه نقش «یوسف» را نمی‌توانی بازی كنی، عوضت می‌كنم، اما من مصمم بودم تا خودم را نشان دهم، پس تمام تمركزم را روی بازی‌ام گذاشتم و روزها گذشت تا به دو سال رسید و من حالا بازیگری بودم كه دو سال مقابل دوربین این پروژه تاریخی قرار گرفته بودم.

حكایت موقعی جالب می‌شود كه مصطفی زمانی، پسر عمه‌اش «حسین جعفری» بازیگر نقش نوجوانی یوسف را به گروه معرفی كرد. گویا سلحشور از بازیگر اولی كه برای این نقش انتخاب شده بود راضی نبود. از طرفی گروه در تعطیلات تابستانی به سر می‌بردند، او هم به شمال رفته بود تا با خانواده خود دیداری تازه كند. در برخورد با پسرعمه‌اش، به نظرش آمد كه او به درد این نقش می‌خورد، آن زمان «حسین» در كار نمایشنامه نوشتن بود و برنده جایزه بهترین بازیگر كودك در استان مازندران هم شده بود، پس عكس‌هایی از پسرعمه‌اش گرفت و در بازگشت به تهران به سلحشور نشان داد، او هم پذیرفت و این نقش را به او دادند. همان طور كه اشاره كردیم، چهره او با چهره گریم شده‌اش در سریال كاملا متفاوت است، به همین خاطر، كمتر او را در كوچه و خیابان می‌شناسند.

او پس از نمایش این مجموعه پیشنهادهای زیادی داشت اما طبق قرارداد تا زمانی كه این سریال در حال پخش است، او نمی‌تواند در هیچ مجموعه تلویزیونی بازی كند اما در سینما می‌تواند نقش‌آفرینی كند.

مصطفی زمانی به استاد شكیبایی علاقه زیادی داشت، هنگامی كه خبر مرگ او را شنید، گریه از چشمانش جاری شد...

   


نظرات()  

وب سایتی مثل هیچ کجا . بهترین ها و جدید ترین ها و زیبا ترین ها

بهترین ها و جدید ترین ها و زیبا ترین ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic